Buzluk Kokusu Olmadan Taze Fasulye Saklama

0 comments

Buzluk Kokusu Olmadan Taze Fasulye Saklama için Malzemeler

  • 5 kilo taze fasulye
  • 6 adet domates
  • 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ

Buzluk Kokusu Olmadan Taze Fasulye Saklama

İlk olarak taze fasulyeleri bol suda 3-4 kere yıkayın. Ardından fasulyeleri elinizle 3-4 parçayı bölün. Hepsini bu şekilde hazırlayın. Kullanacağınız domatesleri de yıkayıp kabuklarını soyun. Domatesleri küp küp doğrayın.

Uygun büyüklükte bir tencere içine 3-4 yemek kaşığı sıvı yağ alın. Yağ ısınınca üzerine fasulyeleri ekleyin. Tencere küçük ise her fasulye ekleyişte kaşık ile güzelce karıştırın.

Fasulyeleri 6-7 dakika ara ara karıştırarak kavurun. Sonrasında üzerine domatesleri ekleyin. Domatesler ile birlikte de yaklaşık 15-20 dakika kavurmaya devam edin. Fasulyeler küçülünce ocağın altını kapatın.

Tencere içindeki pişen fasulyeleri geniş bir tepsi içine alın. Tamamen soğuyana kadar bekleyin. Ardından porsiyonluk şekilde poşetlere alıp ağızlarını kapatın. Poşetleri buzluğa yerleştirip pişirinceye kadar saklayabilirsiniz.

Fasulyeyi pişirmek istediğiniz zaman buzluktan çıkarın. Bir tencere içine yemeklik doğradığınız kuru soğanı ve biraz yağı alın. Soğanları renkleri değişene kadar soteleyin.

Sotelenen soğanların üzerine salçayı ekleyip çiğ kokusu çıkana kadar kavurun. Kavrulan salçanın üzerine fasulyeleri ekleyip karıştırarak kavurun. Baharat, tuz ve isterseniz su ilave edip kısık ateşte istediğiniz kıvama gelene kadar yemeği pişirin.

Kış Hazırlıkları

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*