Gribe Ve Nezleye Karşı Bal, Zencefil Ve Limon Kürü

0 comments

Gribe Ve Nezleye Karşı Bal, Zencefil Ve Limon Kürü

Kış Çekilmezi: Grip ve Nezle

Kışın soğukları geldiği zaman 10 kişiden dokuzu mutlaka grip olur. Ve bunun için doktor kapıları aşındırılmaya başlanır. Grip; Alt ve üst solunum yolunun virüs sebebi ile iltihaplanmasıdır. Nezle ise; sadece burunda görülen virüs iltihaplanmasıdır.

Grip ve nezle virüs nedeni ile meydana gelen hastalıklar oldukları için belirli bir zaman sonra antibiyotik ve doktor ilaçları etki etmez. Fark edilmiştir ki doktorlar bol istirahat etmeyi ve bol sıvı tüketmeyi önerirler çünkü ilaçtan çok doğal yöntemler gribe etki eder. Nane limon, ıhlamur, dinlenmek ve evde yapılan karışımlar en etkili yöntemlerdir.

Bunların en etkilisi olarak bal, zencefil ve limon kürü bilinmekte. Bu kürün hiç yan etkisi ve kişiye zarar verecek bir etkisi yoktur. Tamamen doğaldır. Vücut direncini düşüren grip ve nezle gibi kış rahatsızlıklarına karşı son derece muhteşem bir takviyedir. Fazla rağbet görmesinin sebebi malzemelerinin rahatça bulunması ve virüslere karı doğal bir antibiyotik olmasıdır. Uzmanlar tarafından da önerilen faydalı bir karışımdır. Nezle ve gribin yanı sıra öksürük ve göğüs ağrılarına da iyi gelmektedir. 

Bal, Zencefil Ve Limon Kürü Yapılış

Gerekli Malzemeler: 1 adet orta boy zencefil, yeteri kadar doğal bal, 1 limon, 1 çubuk tarçın ve kavanoz.

Hazırlanışı: Önce zencefilin kabukları soyulur ve ince olacak şekilde dilimlenir. Limonlarda jülyen şekilde olacak şekilde dilimlenir. Sonra kavanozun en dip kısmına ince ince dilimlenen zencefiller yerleştirilir ve zencefil dilimlerinin üzerine limon eklenir. Limon eklendikten sonra da kavanoza bal ilave edilir. Bu işlemler yapıldıktan sonra kavanozun kapağı iyice kapatılır. Hazırlanan kür buzdolabına koyulur. Malzemelerde sayılan tarçın isteğe bağlı olarak eklenir. Sevmeyen kişiler eklemek zorunda değiller.

Kürün hazır olması için geçmesi gereken süre 24 saat gibi bir kısa süredir. Daha güzel olması isteniyorsa buzdolabında daha fazla bekletilir. Çünkü bekleme süresi arttıkça kür de daha güzel olur. Bu kür 2 aya kadar buzdolabında saklanabilir. Kür istenirse tek başına tüketilebilir. İstenirse de çaya karıştırılıp içilebilir. Çaya karıştırılması boğazın hem yumuşatması hem öksürük durumunda rahatlatmayı sağlamasıdır.

Diğer Tarifler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*