Hakiki Sivas Katmeri Tarifi

Hakiki Sivas Katmeri Tarifi

0 comments

Hakiki Sivas Katmeri için Malzemeler

  • 3 su bardağı un 300 gram
  • 1 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı tuz

Arası için;

  • 250 gram margarin

Hakiki Sivas Katmeri Yapılışı

Katmer hamuru için yoğurma kabı içine un, tuz ve suyu alın. Orta sertlikte bir hamur elde edene kadar kontrollü şekilde un eklemesi yapabilirsiniz. Hamuru pürüzsüz kıvam alana kadar tezgah üzerinde bir süre yoğurun.

Hazır olan hamuru bir poşet içine alın. 10 dakika süre ile dinlendirin. Dinlenen hamuru tezgah üzerine alıp eşit iki bezeye bölün. Bezeleri elinizle yuvarlayın. Sonrasında parmak uçlarınız ile pasta tabağı büyüklüğünde açın.

Bir paket margarini oda ısısında yumuşatın. Paketinden çıkarmadan merdane ile üzerine vurarak inceltin. Yağı paketinden çıkarıp sanki hamur yoğurur gibi yumuşayana kadar elinizde yoğurun.

Açtığınız bezelerin arasına bu hamuru koyun. Kenarlarından parmak uçlarınız ile bastırarak birleştirin. Hamurların arasındaki yağın eşit olarak dağılması için merdane ile hamurun üzerine vurun.

Hamuru merdane ile açabildiğiniz kadar açın. Sonrasında iki kenarından ortaya doğru katlayın. Dikdörtgen şeklinde olan hamuru eninden bir kere daha katlayıp uzunlamasına bir hamur elde edin. Bu hamurun üzerinden merdane ile geçin.

Uzunlamasına hamurun kenarlarından yeniden katlayın. Kare şeklinde hamur oluşturun. Bu hamuru bir buzdolabı poşeti içine alın. 20 dakika dinlendirin.

Dinlenen hamuru poşetten çıkarın. Yeniden merdane ile açabildiğiniz kadar açın. Kare şeklindeki hamuru yeniden karşı kenarları birbirinin üzerine gelecek şekilde katlayın. Hamuru eşit 3 parçaya bölün.

Yeniden hamurları bir poşet içine alıp 5 dakika dinlendirin. Dinlenen katmerleri merdane ile yeniden açın. Pişirme kağıdı serili fırın tepsisine yerleştirin. Üzerlerine yumurta sarısı sürün.

Katmerlerin üzerine bir bıçak ile kesikler atın. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 15 dakika pişirin.

Katmer Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*