Her Sene Mevsimi Geldiğinde Bol Bol Yaparım

0 comments

Ayva Reçeli Tarifi için Malzemeler

  • 10 adet ayva
  • 3 su bardağı şeker
  • 2 su bardağı su
  • 1 portakal
  • 1 limon

Ayva Reçeli Yapılışı

İlk olarak geniş ve derin bir kap içine suyu alın. Üzerine limonları sıkın. Hazırladığınız ayvaları bu suyun içinde bekletip kararmalarını önleyebilirsiniz.

Ayvaları hazırlamak için ilk olarak kabuklarını soyun. Uç kısımlarını keserek çıkarın ve ortadan ikiye kesin. İçindeki çekirdekleri çıkarıp temizleyin. Sonrasında hepsini küpler şeklinde doğrayın.

İlk başta hazırladığınız limonlu suyun içine ayvaları koyun. Ayvaların her yerine bu sudan değmesini sağlayın. Sonrasında ayvaların bir kaç kere sade suda yıkayın.

Uygun büyüklükte bir tencere içine ayvaların hepsini alın. Üzerine toz şeker ile suyu ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp yüksek ateşte kaynatın. Kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını açın ve altını kısın. Kısık ateşte ara ara karıştırarak reçeli pişirin.

Reçel rengini almaya başlayınca bir adet portakal ve bir adet limonun kabuğunu rendeleyerek reçel içine alın. Portakal ve limonun suyunu da sıkıp çekirdeğini çıkarın. Bu suları da reçel içine ekleyin.

Reçel kıvam alana kadar kaynatmaya devam edin. Hazır olan reçeli soğutmadan temiz kavanoz içine alın. Kapağını sıkıca kapatıp ters olarak tezgah üzerine koyun. Kavanozları bir gece bu şekilde bekletin. Ertesi gün soğuyunca düzünü çevirip bekletebilirsiniz.

Reçel Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*