Kadayıf Sarma Tarifi

0 comments

Kadayıf Sarma için Malzemeler

  • 250 gr tereyağ veya margarin
  • 9 adet baklavalık yufka
  • 300 gr taze kadayıf

Arası için;

  • 2 su bardağı ceviz içi

Şerbeti için;

  • 4 su bardağı şeker
  • 4 su bardağı su
  • 1 dilim limon

Kadayıf Sarma Yapılışı

Tatlı için kullanacağınız tereyağını bir tava içinde eritin. Üzerinde oluşan köpükleri alın. Eriyen tereyağını ılıması için ocak üzerinden alıp kenardan bekletin.

Tatlının şerbeti için gerekli olan toz şeker ve suyu tencere içine alın. Şerbet kaynamaya başlayınca ocağın altını kısın. Bir dilim limon da içine ekleyin. Kısık ateşte 15 dakika kaynatıp ocak üzerinden şerbeti alın. Soğuması için kenarda bekletin.

Kullanacağınız baklavalık yufkaları bir bez ile sarın. İçinden baklavalık yufkaları aldıkça her seferinde tekrar bezin içine sarın. Kullanacağınız kadayıfları bir kase içine alın. Elinizle kadayıfları açın.

Tatlıyı hazırlamak için iki adet baklavalık yufkayı düz ve temiz bir zemine serin. Üzerine her yerine gelecek şekilde eritilmiş tereyağı sürün. Üçüncü yufkayı da serip üzerini yağlayın.

Yufkanın alt ve üst kenarında 3 parmak boşluk bırakın. Orta kısmına kadayıfları yerleştirin. Kadayıfların üzerine ceviz içi serpin. Çok sıkı olmayacak şekilde rulo olarak yufkaları sarın.

Sardığınız yufkayı iki parmak genişliğinde kesin. Yağladığınız bir fırın tepsisine kestiğiniz parçaları kadayıfları görünecek şekilde yerleştirin. Tepsi tamamen dolana kadar aynı işlemi yapın.

Kalan yağdan hazırladığınız kadayıf sarmalarının üzerine sürün. Önceden ısıtılmış 170 derece fırında yaklaşık 1 saat kadar kadayıfları pişirin. Tamamen kızaran kadayıfları fırından çıkarın.

Kadayıflar fırından çıktıktan sonra 10 dakika ilk sıcaklığının çıkmasını bekleyin. Sonrasında soğuk şerbeti her yerine gelecek şekilde üzerine dökün. Tatlı tamamen şerbetini çektikten sonra servisini yapabilirsiniz.

Şerbetli Tatlılar

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*