Kıymalı Su Böreği Tarifi

0 comments

Kıymalı Su Böreği Tarifi için Malzemeler

  • 5 yumurta
  • 4 bardak un
  • 1.5 tatlı kaşığı dolusu tuz

İçi için

  • 150 gram tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı kaya tuzu (haşlamak için)
  • 300 gram kıyma (az yağlı)

Kıymalı Su Böreği Yapılışı

Su böreği hamuru için karıştırma kabı içine ilk olarak yumurtaları alın. Yumurta sayısını büyüklüklüklerine göre değiştirebilirsiniz. Yumurtaların sarısı ile akları birbirine karışana kadar çırpın.

Yumurtalar birbirine karışınca unu azar azar ilave etmeye başlayın. Unun bir kısmını ekledikten sonra tuzunu da ilave edin. Kontrollü şekilde un eklemesine devam edin. Kıvam almaya başlayınca elinizle yoğurmaya başlayın. Böreğin tam kıvamında olması için ele hafif yapışan yumuşak yapılı bir hamur hazırlamanız gerekli.

Hazırladığınız hamuru 5-6 dakika boyunca yoğurun. Daha sonra kase içine alıp üzerini örtün. Bu şekilde 15 dakika dinlendirin. Dinlenen hamur daha kolay açılacaktır.

Hamur dinlenirken böreğin iç harcı için gerekli olan kıymayı geniş bir tava içine alın. Tava içine yağ koymayın. Biraz tuz ve damak tadınıza göre aşırıya kaçmadan baharat ekleyin. Kıyma suyunu salıp çekene kadar karıştırarak kavurun. Daha sonra iç harcı soğuması için tezgah üzerine alın.

Hazırladığınız hamuru tezgah üzerine alın. Eşit 10 bezeye ayırıp elinizle yuvarlayın. Bezelerin üzerini örtüp 10 dakika dinlendirin. Bu bezelerden 8 tanesini pişirme yapacağınız tepsinin boyutuna uygun büyüklükte ve ince olarak açın.

Kalan iki bezeyi birleştirin. Birleştirdiğiniz bezeyi de elinizle yuvarlayın. Açabildiğiniz kadar ince şekilde açın. Pişirme yapacağınız tavanın tabanını katı yağ ile yağlayın. Büyük yufkayı haşlamadan tava içine yerleştirin Fazla kalan kısımları tava dışına doğru sarkıtın.

Diğer küçük yufkaları haşlamak için geniş ve derin bir tencere içine su alın. Suyun içine 1 tatlı kaşığı kaya tuzu ilave edin. Suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynayınca ilk yufkayı tencere içine alın. 30 saniye kaynar suyun içinde yufkayı bekletin. Süre sonunda süzgeçli kepçe ile yuflayı sıcak su içinden alıp bir kenarda hazırladığınız soğuk suyun içine alın. Bu su içinde de 1 dakika kadar bekletin.

Soğuk suyun içinde 1 dakika beklettikten sonra yufkayı sudan çıkarın. Suyunu güzelce süzdürün. Hazır olan yufkayı tepsi içine alıp yerleştirin. Üzerine erittip soğuttuğunuz tereyağından sürün. Yağın her yerine gelmesine dikkat edin.

Yufkaları soğuttuğunuz soğuk su ısınmaya başlayınca değiştirip yeniden soğuk su koyun. Tencere içindeki suyun ise fokur fokur kaynıyor olmasına dikkat edin.

Yufkaların arasına tereyağı sürerek 3 adet yufkayı üst üste yerleştirin. Biraz iç harç koyup yayın. Daha sonra üç adet daha yufkayı haşlayıp aralarına tereyağı sürerek tava içine yerleştirin. Kalan iç harcı bu kata döküp yayın.

Son yufkayı isterseniz haşlamadan isterseniz haşlayarak tava içine yerleştirin. Alttaki yufkayı üsttekinin üzerine katlayıp yapıştırın.

Tavayı ocağın en büyük gözüne yerleştirin. Kısık ateşten biraz yüksek dereceye ayarlayın. Yaklaşık 25-28 dakika böreğin alt kısmını kızartın. Bu aşamada tavayı ocağın üzerinde biraz sağa, biraz sola doğru kaydırıp böreğin her yerinin aynı şekilde kızarmasını sağlayın.

Süre sonunda böreğin diğer tarafını çevirin. Böreği tavaya almadan önce bir yemek kaşığı tereyağını tava içine alın. Böreği tavaya yerleştirin. Diğer kısmı da aynı şekilde pişirin.

Pişen böreği ocak üzerinden alın. 15 dakika ilk sıcaklığının çıkması için dinlendirin. Dinlenen böreği servis tabağına alıp dilimleyin.

Börek Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*