Şaşırtan Çaydanlık Temizleme Yöntemi

0 comments

Zamanla kararan, içi kireç tutan çaydanlıkların temizlenmesi için birbirinden farklı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en etkililerini sizler için araştırdık. Kimyasal madde kullanmaya gerek kalmadan tertemiz çaydanlıklar için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Çaydanlık Temizleme 1. Yöntem

Kararma yapan ve kireç tutan çaydanlıkların içlerini temizlemek için sirke ve karbonat ikilisinden yardım alınabilir. Zahmetsizce ve kimyasal maddelere ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz bu temizlik ile parıl parıl parlayan çaydanlıklarınıza geri kavuşabilirsiniz. Uygulama için ilk olarak çaydanlığın içine sirke koyup 1 gece bekletin. Ertesi sabah çaydanlık içindeki sirkeden sadece tabanına yetecek kadar bırakın. Bu sirke içine 1 yemek kaşığı kadar karbonat ekleyin. Karıştırın. 1 dakika beklettikten sonra bulaşık fırçası ile çaydanlık içini temizleyin. Kireç kalıntıları kolayca çıkacak ve parlak bir çaydanlığa kavuşacaksınız.

Çaydanlık Temizleme 2. Yöntem

Karbonat ve sirke yönteminin dışında limon tuzu ve su kullanarak da çaydanlık temizliği yapabilirsiniz. Bu yöntem için bir yemek kaşığı limon tuzunu çaydanlık içine alın. Çaydanlığı aldığı kadar su ile doldurun ve limon tuzunu eritene kadar karıştırın. Bu şekilde çaydanlığı ocak üzerine alın. Yüksek ateşte bir iki taşım kaynatın. Suyu dökün ve temiz su ile durulama yapın. İşte çaydanlığınız tertemiz.

Çaydanlık Temizleme 3. Yöntem

Bir başka çaydanlık temizleme yöntemi ise tuz ve sirkedir. Bu yöntem için 1 çay bardağı sirke ile 1 yemek kaşığı tuzu karıştırın. Karışımı çaydanlık içine döküp 10 dakika bekletin. Süre sonunda yumuşak ve temiz bir sünger ile çaydanlığın içini ovmak yeterli olacaktır.

Çaydanlık Temizleme 4. Yöntem

Çaydanlık kireçlerini yok etmek için patates kabukları ya da yumurta kabuklarından da yardım alınabilir. Her iki yöntemde de kabukların üzerine yeterli miktarda su koyup ocak üzerinde kaynatmak gerekir. Yarım saat kadar kaynattıktan sonra kireçler çözülmüş olacaktır.

Faydalı Bilgiler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*