Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

0 comments

Süt Kaç Dakika Kaynatılmalı?

Barındırdığı besin değerleri ve vitaminler sayesinde neredeyse her canlının besin zincirinde önemli role sahip olan süt kaç dakika kaynatılmalı ve kaynama süresi uzadığında ne gibi sonuçlar ortaya çıkabilir?
Marketlerde satılan kapalı kutu sütler ısıl işlem gördükleri için kaynatılmaya ihtiyaç duymazlar. Pastörize süt olarak servis edildiklerinden dolayı direk tüketilebilirler. Peki açık alınan yani çiğ alınan sütler nasıl kaynatılmalı ve nasıl tüketilmelidir?

Süt Nasıl Kaynatılmalı? Kaynatmada Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Çiğ süt kaynatılmadan önce mutlaka süzülmelidir. Tülbent ya da ince bez ile süzüldüğünde içerisinde bulunan parçalar ayrılabilir. Bu sayede süt daha güvenli bir hale getirilir.
  • Sütün kaynayacağı tencerenin temiz ve biraz ıslak olması gerekir. Bu sayede kaynama esnasında süt dibe yapışmayacaktır.
  • Süt kaynayana dek orta ateşte devamlı karıştırılmalıdır. Kaynamaya başlayınca da kısık ateşe alarak süresi 5-10 dakikayı geçmeyecek kadar kaynatılmalı.
  • Çiğ sütün kaynama süresi 5-10 dakika aralığındadır. Eğer daha fazla kaynatılırsa sahip olduğu besin değerleri minimuma iner ve vitamin-mineral yüzde 16 ile 66 arası azalır.
Faydalı Bilgiler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*