Taş Fırın Ekmeği Gibi Evde Ekmek Yapmak

1 comment

Taş Fırın Ekmeği Tarifi için Malzemeler

 • 2 su bardağı ılık su
 • 1,5 tatlı kaşığı tuz
 • 6 su bardağı un
 • 1 yemek kaşığı kuru maya
 • 1 yemek kaşığı şeker

Mini Ekmekler Tarifi Üzeri için;

 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Taş Fırın Ekmeği Yapılışı

Küçük bir kâseye kuru mayayı, şekeri ve ılık suyu ekleyerek güzelce karıştırın. Bu şekilde 10 dakika kadar beklemeye alın.
Yoğurma kabının içerisine 6 bardak unu ve tuzu alarak ortasını havuz şeklinde açınız. Hazırlanan mayalı karışımı havuzun ortasına dökerek eliniz ile güzelce yoğurmaya geçiniz.
Hamur iyice özdeşlikten sonra 1 saat kadar dinlenmeye alınız.
Daha sonra tezgâha bir miktar unu serpin ve hamuru tezgâh üzerinde 2 dakika yoğurunuz. Ardından uzun bir şerit haline getirin ve 9 eşit parçaya bölünüz. Bölmüş olduğunuz her bir parçayı eliniz ile güzelce yuvarlayarak beze haline getirin ve her birini tepsiye diziniz. Dizdiğiniz her bir bezenin üzerini bir bıçak yardımı ile gelişi güzel çizik atınız. Diğer bir aşama olarak ekmeklerin üzerine yoğurdu fırça yardımı ile sürünüz.
Eliniz ile tüm hamurların üzerine ince bir tabaka halinde olacak şekilde un serpin. 30 dakika bu şekilde dinlenmeye bırakınız. Bu sırada 180 dereceye fırını alınız ve dinlenmesinin ardından kızgın fırında pişirmeye alınız. Ekmekleriniz 1 saat içerisinde nar gibi pişmiş olacaktır. Ekmekler fırından çıktığında eliniz ile üzerine su serpiştirerek üzerini bir bez ile kapatarak daha yumuşak olmasını sağlayabilirsiniz.

Ekmek Tarifleri, Hamur işi Tarifleri

One Comment

 1. Avatar
  Hayriye

  1 saat pişirirseniz kömürünü toplarsınız Max. 20 dk

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*