Tavada Gerçek Yufka Tarifi

0 comments

Tavada Gerçek Yufka Tarifi için Malzemeler

  • 1 kg un – 9 su bardağı
  • 2,5 su bardağı ılık su – 500 ml yaklaşık olarak
  • 1 çay bardağı sıvı yağ – 1 çay bardağı
  • 2 tatlı kaşığı tuz

Açmak için;

  • Un
  • Mısır nişastası

Tavada Gerçek Yufka Yapılışı

Yufka hamuru için ilk olarak unu yoğurma kabı içine alın. Unun ortasını eliniz ile açın. Havuz gibi olan kısmına su, sıvıyağ ve tuzu ekleyin. Unu kenarından alarak hamuru yoğurmaya başlayın.

Hamur kıvam alınca küçük küçük bezelere ayırın. Her bir bezeyi elinizle yuvarlayın. Kurumamaları için üzerlerini örtün. Daha rahat açılmaları için 10 dakika kadar dinlendirebilirsiniz.

Yufkaları açmak için un ve nişasta karışımı hazırlayabilirsiniz. Açmak istediğiniz bezeyi bu karışıma batırıp tezgah üzerinde alın. Bezeleri ilk olarak çay tabağı büyüklüğünde açın.

Çay tabağı büyüklüğünde açtığınız hamurların arasına nişastalı karışımdan serperek üst üste alın. Tavanızın boyutuna gelene kadar yufkaları açın.

Pişirmek için ilk yufkayı ısınmış tava içine yerleştirin. 30 saniye kadar bekletip diğer tarafını çevirin. Bu çevirdiğiniz tarafın üzerine açtığınız diğer yufkayı yerleştirin. 30 saniye kadar bekletip yeniden diğer tarafını çevirin.

Aynı işlemleri uygulayarak bütün yufkaları üst üste sererek pişirin. Pişen yufkaları pamuklu bir bez üzerine alın. Geniş bir tepsi içine soğuk su koyun. Yufkaları tek tek olarak bu suyun içine batırıp çıkarın.

Çıkardığınız yufkaları temiz pamuklu bir bez üzerine birbirlerine değmeyecek şekilde yerleştirin. Yaklaşık 2 dakika içinde yufkalar kurumuş olacaktır. Hazır olan yufkaları hemen kullanabilir ya da taze olarak saklayabilirsiniz.

Hamur işi Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*