Tel Tel Ayrılan Katmer Tarifi

Tel Tel Ayrılan Katmer Tarifi

0 comments

Tel Tel Ayrılan Katmer Tarifi için Malzemeler

  • 2 su bardağı ılık su
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Aldığı karar un

Katmeri açmak için;

  • 100 gr tereyağı
  • 100 gr margarin
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Tel Tel Ayrılan Katmer Tarifi Yapılışı

Su ve tuz yoğurma kabına alınır ve tuz eritilir. Daha sonra un ilave edilir ve ele yapışmayan güzel yumuşak bir hamur yapılır. Üzeri temiz bir bezle kapatılır ve 20 dk arayla hamur 3 kez yoğrulur.
Bu aşama çok önemli hamurun iyice yumuşayıp kendini salması ve hamurun kendini bırakması açısından bu işlem tekrarlanır. Bu aşamada hamuru yoğururken çok az elinizi su ile ıslatıp yoğurabilirsiniz.
Daha sonra hamurdan 10 adet beze alınır ve tepsiye konulur üzeri örtülür. Diğer yandan yağlar tavaya alınır ve eritilir. Eriyen yağ biraz soğuması için kenara alınır. Artık bezeleri açabiliriz.
Tezgaha biraz yağ alınır ve beze alınır üzerine de biraz yağ konulur ve elle açılır. Hamur açarken ufak tefek yırtılma olabilir hiç sorun değil açmaya devam edin. Olabildiğince ince olması önemli
Daha sonra kesici ile ince şeritler halinde kesilir ve uzunlamasına toparlanır. Toplanınca biraz daha yağ sürülür ve ele sarılarak toparlanır. Bütün bezeler aynı işlemden geçirilir ve kenara alınır. Daha sonra ısıtılmış tavaya çok az yağ alınır ve katmer elle hafif açılır ve tavaya alınır. Tavada birkaç kez çevrilerek pişirilir. Pişen katmer kenara alınır. Diğer katmerler de aynı şekilde pişirilir. Sıcak sıcak servis edilir.

Hamur işi Tarifleri, Katmer Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*