Tokat’ın Mayalı Ekmek Tarifi

0 comments

Tokat’ın Mayalı Ekmek Tarifi için Malzemeler

  • 5 kilo un
  • 2,5 litre ılık su
  • 30 gram kuru maya
  • 2,5 yemek kaşığı tuz

Tokat’ın Mayalı Ekmek Tarifi Yapılışı

Tarif için ilk olarak kuru mayayı bir kase içine alın. Üzerine sıcak su ekleyin. 5 dakika mayanın erimesi için bekleyin. Geniş ve derin bir kase içine kullanacağınız unu alın. Bir kase içinde tuzu ılık su ile eritin. Tuzlu suyu unun üzerine ekleyin.

Yavaş yavaş suyu ilave ederek yoğurmaya başlayın. Hamur hafif toparlanırken mayalı suyu da ilave edin. Güzel bir şekilde hamuru yoğurun. Hamurun çok sert olmamasına dikkat edin.

Yumuşak, hafif ele yapışan kıvamlı bir hamur hazırlayın. Hazır olan hamurun üzerini örtüp 1,5 saat mayalandırın. Mayalanan hamurun fazla havasını alın. Ardından portakal büyüklüğünde bezelere ayırın.

Bezeleri hafif nemli bir bez üzerine yerleştirin. Üzerlerini örtüp 20-25 dakika bekletin. Süre sonunda ekmekleri eliniz ile açıp pişirebilirsiniz.

Ekmekleri pişirmek için üzerinde sac olan altı ızgaralı özel ocaklardan kullanabilirsiniz. Sacın üzerine biraz un serpip unun pembeleşmesini bekleyin. Ardından elinizle açtığınız ekmeklerden bir tanesini sac üzerine yerleştirin. Ekmeğin bir yüzü pişince diğer yüzünü altındaki ızgarada pişirin.

Bütün ekmekleri aynı sistem ile kısa sürede pişirebilirsiniz. Pişen ekmekleri tereyağı ile yağlayıp servisini yapabilir ya da poşetlerde saklayabilirsiniz.

Ekmek Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*