İncir Uyutması Tarifi

1 comment

İncir Uyutması Tarifi için Malzemeler

  • Süt (1 Kilogram)
  • İncir (15 Adet)

Üzerini Süslemek İsteyenler için;

  • 2 – 3 İncir
  • Antep Fıstığı

İncir Uyutması Tarifi Yapılışı

İncir uyutması tatlısı için öncelikle incirleri yıkamanız gerekmektedir. Ardından üzerine sıcak su ekleyerek 15 – 30 dakika kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bekleyen incirleri küçük küpler halinde doğramanız gerekmektedir.
İncir uyutması için sütünüzü ocağa almanız ve ısıtmanız gerekmektedir. Ancak kaynama noktasına gelmeden kapatmanız gerekmektedir. Bu noktada sütün parmağınızı yakmayacak kadar sıcak olması yeterlidir. Yani aradığımız sıcaklık, yoğurt mayalama kıvamındaki sıcaklıktır.
Sütünüz istediğiniz kıvama geldikten sonra doğradığınız incirlerin üstüne ekleyerek blendırdan geçirmelisiniz. Pürüzsüz kıvama geldikten sonra elde ettiğiniz püremsi tatlıyı kaselerinize paylaştırmanız gerekmektedir.
Kaselere böldüğünüz tatlıların üzerine bir tepsi örtüp, tepsinin üzerine de örtü örtmeniz gerekmektedir. Tıpkı yoğurt mayalar gibi 1,5 saat kadar beklemeniz gerekmektedir. Daha sonra oda sıcaklığında dinlenen tatlılarınızı 2 saat kadar da buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir.
Tatlınız hazır olduktan sonra incir ve Antep fıstığı ile süsleyebilirsiniz.

Diyet Tatlı Tarifleri, Sütlü Tatlılar, Tatlı Tarifleri

One Comment

  1. Avatar

    Doğumdan sonra süt arttırıcı olarak doktor tavsiyesiyle öğrendim bu tatlıyı. Benimle birlikte eşim de bayıla bayıla yiyor. Hem de gerçekten lezzetli.

    Elinize sağlık.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*