Yıllarca Bozulmayan Kuru Ve Salamura Yaprak Saklama Yöntemi

0 comments

Kuru ve Salamura Asma Yaprağı Saklama için Gerekenler

Haşlama suyu için;

  • 1 litre su için
  • 1 tepeleme yemek kaşığı kaya tuzu

Kuru ve Salamura Asma Yaprağı Yapılışı

İlk olarak yaprakların sap kısımlarını çok fazla yaprağa yaklaştırmadan kesin. Ardından belirli sayıda yaprağı üst üste koyup hazırlayın. Hazırladığınız yaprakları streç film üzerine yerleştirin. Hiç bir yerinde boşluk kalmayacak şekilde yaprakları streç film ile kaplayın.

Streçlediğiniz yaprakları dondurucuya koyup saklayabilirsiniz. Hazırladığınız bu yaprakları kullanacağınız zaman buzluktan çıkarın. Ilık su içinde tamamen buzu çözülene kadar bekletip daha sonra sarma işlemini yapabilirsiniz.

Salamura yapmak için büyük bir tencere içine suyu alıp kaynatın. Kaynayan suyun içine tuzu ilave edip karıştırın. Su yeniden kaynayınca yaprakları öbekler halinde maşa ile alıp suyun içine daldırın. Yaprakların rengi dönene kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Rengi dönen yaprakları temiz kavanozlar içine alın. Kavanozları tamamen doldurun. Boşluk kalan kısımlarını sıcak tuzlu su ile doldurun. Kapaklarını sıkıca kapatıp kavanozları ters çevirin.

Kavanozlar soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Soğuduktan sonra düzlerini çevirip saklayabilirsiniz. Salamura olan yaprakları kullanacağınız zaman kavanozdan çıkarıp 2-3 kere sudan geçirmeniz yeterli olacaktır.

Salamura Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*