Zencefil Tüketirken Aman Dikkat!

0 comments

Birçok durumda mucizevi bir şekilde fayda gösteren zencefilin dahi uzak durulması gereken bazı durumlar var elbette. Ne yazık ki 4 sağlık problemine sahip olan insanların zencefil kullanması uygun olmayacaktır. Peki, nedir bu sağlık durumları?
[ads]

HAMİLE KADINLAR

Zencefil vücut metabolizmasını hızlandırması özelliği ile tanınır. Ama bu sağlık abidesi baharatın hamile kadınlar tarafından tercih edilmemesi gerekir. Çünkü metabolik hızlanmaya sebep olmasından dolayı erken doğum ihtimalini yükseltebiliyor. Ve bu yüzden dolayı da özellikle hamileliğin yedinci ayından sonra zencefil kullanılmaması gerekir.

KİLO ALMA PROBLEMİ YAŞAYANLAR

Sporla ilgilenmeseniz ve hatta hareket etmeseniz dahi vücut yağlarını yakma özelliğine sahip olan zencefil tahmin edildiği üzere kilo almanın önüne geçmenin de ötesinde kilo vermeye neden olan en etkili baharatların başında gelmektedir. Bu yüzden eğer kilo alma gibi bir çabanız varsa zencefil kullanmaktan uzak durmalısınız.

HEMOFİLİ HASTALIĞI OLANLAR

Zencefilin bir diğer etkisi de kan akışını hızlandırmasıdır. Hemofili hastalığı ise faktör 8 ve 9 proteinlerinin olmamasından kaynaklanır ve bu sebeple bu hastalığa sahip olanlarda kan pıhtılaşmaması problemi yaşanır. Yani bu durumda zencefil kullanmak yangına körükle gitmekten başka bir şey olmayacaktır.

BİRDEN FAZLA İLAÇ KULLANANLAR

Vücutta metabolik faaliyetleri hızlandırma özelliğine sahip olan zencefil bazı ilaçların yan etki göstermesinde etken olabilmektedir. Bu yüzden kan ilaçları kullanıyorsanız ya da kalp, şeker, tansiyon gibi rahatsızlıklarınız varsa zencefil kullanmadan önce doktorunuzdan onay almanız gerekmektedir.

DİYABET HASTALARI VE TANSİYON RAHATSIZLIĞI

Şeker hastalarının kullandığı insülin ilacı zencefil ile kullanıldığında aksi tesir yapabilmektedir. Bunun yanı sıra tansiyon ilaçlarının içinde bulunan antikoagulan maddesinin amacı kanda pıhtılaşma oluşturmasıdır. Bu yüzden tansiyon hastaları ve şeker hastaları da zencefilden uzak durmak zorundalar.

Faydalı Bilgiler

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*