Pratik Mantı Tarifi

0 comments

Pratik Mantı için Malzemeler

  • 5 bardak un
  • 2 adet yumurta
  • 1 tatlı kaşığı tuz

İç harcı için;

  • 300 gram orta yağlı kıyma
  • 1 adet kuru soğan
  • 1 çay kaşığı tuz
  • Baharatlar

Pratik Mantı Yapılışı

Mantının hamuru için yoğurma kabı içine yumurta, su ve tuzu alın. Bu iç malzemeyi çırpma teli ile güzelce çırpın. Homojen kıvam alan malzemelerin üzerine unu eklemeye başlayın. Unu eklerken azar azar karıştırarak eklemeye devam edin.

Ele yapışmayan, orta sertlikte bir hamur elde edin. Hazırladığınız hamurun üzerini kapatıp 15 dakika dinlendirin. Bu sırada mantının iç harcını hazırlayın.

İç harç içn kullanacağınız kuru soğanı küçük küçük doğrayın. Kıymayı bir kase içine alın. Üzerine kuru soğan, tuz ve baharatları ekleyin. Bu malzemeleri güzelce karıştırıp iç harcı hazır edin.

Dinlenen hamuru dört bezeye bölüp yuvarlayın. İlk hamuru kullanacağınız mantı kalıbının büyüklüğüne göre açın. Mantı kalıbının üzerine yerleştirin. Kalıpta boşluk kalan kısımlara küçük parçalar halinde iç harçtan koyun.

İkinci hamuru da mantı kalıbı büyüklüğünde açın. Onu da üzerine yerleştirin. Merdane ile hamurun üzerine bastırarak kalıbın hamuru kesmesini sağlayın. Sonrasında teker teker bastırarak mantıları yerlerinden çıkarın.

Birbirlerine yapışmamaları için hafif unlayarak mantıları bir tepsi üzerine alın. Haşlamak için uygun büyüklükte bir tencere içine su alın. Su kaynayınca içine tuzunu ilave edin. Yeniden kaynamaya başlayınca mantıları ilave edin. Orta ateşte 10-12 dakika haşlamanız yeterli olacaktır.

Mantıyı hazırladıktan sonra üzerine yoğurt ve sos hazırlayıp servisini yapabilirsiniz. İsterseniz mantıları bu şekilde hazırlayıp buzluğa koyarak saklayabilirsiniz.

Mantı Tarifleri

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*