Portakal Kabuğundan Reçel Tarifi
(1 oy, ortalama: 5 / 5)
Kaç Kişilik: 2-4 Hazırlık: 20dk Pişirme: 40dk Toplam: 1 saat

Portakal Kabuğundan Reçel Tarifi için Malzemeler

 • 8 portakal
 • 3 5 su bardağı şeker
 • 1.5 su bardağı su
 • 1.5 su bardağı portakal suyu
 • yarım limon
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • karanfil
 • tarçın

Portakal Kabuğundan Reçel Nasıl Yapılır?

 1. Tarif için kullanacağınız portakalların kabuklarını uzunlamasına şekilde soyun. Bu aşamada kabukların koparak kısalmamasına dikkat edin. Ardından uzunlamasına kabukları 1 cm genişliğinde kesin.
 2. Kabukları rulo şekilde sarın. Temiz bir yorgan iğnesine pamuklu ip geçirin. Rulo şeklinde sardığınız portakal kabuklarının çözülmemesi için dikkatli şekilde kabukları iğneden geçirin.
 3. Tüm portakal kabukları için aynı işlemi yapın. Portakal kabuklarını derin ve geniş bir kap içine alıp üzerini geçecek kadar su doldurun. Kabukları bir gün boyunca su içinde bekletin.
 4. Bu süre içinde 5-6 kere suyu değiştirin. Kabuklarını aldığınız portakalları isterseniz normal bir şekilde tüketebilirsiniz. İsterseniz de portakalları su haline getirip tüketebilirsiniz.
 5. Portakalları iri küpler şeklinde doğrayıp derin bir kase içine alın. Portakallar püre haline gelene kadar blender ile ezin. Ardından portakal püresini tel süzgeçten geçirin.
 6. Kalan posaları çöpe atabilirsiniz. Portakal suyunu ise şeker ve su ilavesi yapıp karıştırarak tüektebilirsiniz. Portakal sularını buzlukta saklamak için pet şişelere koyup saklayabilirsiniz.
 7. Tüketeceğiniz zaman biraz şeker ve su ilave edip tüketebilirsiniz. Ertesi gün kabukların acısının çıkması için geniş bir tencere içine alıp üzerini geçecek kadar su ilave edin.
 8. Ocağa alıp kabukları kaynatın. Kaynamaya başlayınca süre tutun ve 5-6 dakika kadar portakal kabuklarını kaynatın. Kaynayan portakal kabuklarını tencere içinden alıp tenceredeki suyu dökün.
 9. Yeniden kabukları boş tencereye alıp üzerlerini geçecek kadar su ekleyin. Bu işlemi 5-6 kere tekrar edin. Acısı giden kabukları tencere içinden alın. Reçel için gerekli toz şeker ve suyu tencereye alın.
 10. Şeker eriyene kadar ocakta karıştırın. Şeker eridikten sonra şerbetin içine portakal kabuklarını yerleştirin. Şerbet kaynamaya başlayınca tereyağını ilave edin ve bu şekilde 10 dakika kaynatın.
 11. Kaynayan reçelin üzerine 10 dakika sonra 2 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu ekleyin. Bu şekilde de 20 dakika daha kaynatın. Reçelin üzerinde oluşan köpükleri kaşık ile tencere içinden alın.
 12. Reçel kıvam almaya başlayınca tane karafilleri tencere içine ekleyin. İstediğiniz kıvama gelince yarım limonun suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatın. Daha sonra reçelin altını kapatın.
 13. Sıcakken sterilize edilmiş kavanozlara paylaştırılıp kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozların üzerine temiz bir bez örtüp bir gece tamamen soğumaları için bekleyin.
 14. Reçelleri serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Kavanozları açtıktan sonra ise buzdolabında saklamanız gerekir.

Portakal Kabuğundan Reçel Tarifi için Videolu Anlatım

Bunlar da İlginizi Çekebilir
5 Dakikada Ev Yapımı Peynir Tarifi
5 Dakikada Ev Yapımı Peynir Tarifi 2-4 kişilik, 20dk hazırlanma, 20dk pişirme Enfestarifler Enfestarifler
Taş Gibi Ev Yoğurdu Yapma Tarifi
Taş Gibi Ev Yoğurdu Yapma Tarifi 6-8 kişilik, 30dk hazırlanma, 0dk pişirme Mutfağa Dair Mutfağa Dair
Evde Yalancı Yeşil Fıstık Tozu Tarifi
Evde Yalancı Yeşil Fıstık Tozu Tarifi 16 kişilik, 30dk hazırlanma, 45dk pişirme Enfestarifler Enfestarifler
Portakal Kabuğundan Marmelat Tarifi
Portakal Kabuğundan Marmelat Tarifi 10-12 kişilik, 20dk hazırlanma, 1 saat 20dk pişirme Haccugun Mutfagi Haccugun Mutfagi
Tek Malzemeli Evde Doğal Tahin Yapımı
Tek Malzemeli Evde Doğal Tahin Yapımı 8-10 kişilik, 30dk hazırlanma, 0dk pişirme Nigarın Nefis Mutfağı Nigarın Nefis Mutfağı
Patlıcan Reçeli Tarifi
Patlıcan Reçeli Tarifi 14-16 kişilik, 2 saat hazırlanma, 1 saat pişirme Elifin Mutfağı Elifin Mutfağı
Mandalina Saklama Tarifi
Mandalina Saklama Tarifi 16 kişilik, 30dk hazırlanma, 0dk pişirme Nurun Nefis Yemek Tarifleri 2 Nurun Nefis Yemek Tarifleri 2
Lahana Dolması Turşusu Tarifi
Lahana Dolması Turşusu Tarifi 10-12 kişilik, 20dk hazırlanma, 0dk pişirme Enfestarifler Enfestarifler
Doğal Balgam Söktürücü Tarifi
Doğal Balgam Söktürücü Tarifi 2-4 kişilik, 10dk hazırlanma, 0dk pişirme Yörük Kızının Mutfağı Yörük Kızının Mutfağı
Portakal Kabuğundan Reçel Tarifi
Portakal Kabuğundan Reçel Tarifi 2-4 kişilik, 20dk hazırlanma, 40dk pişirme Enfestarifler Enfestarifler
Portakal Marmelatı Tarifi
Portakal Marmelatı Tarifi 16 kişilik, 30dk hazırlanma, 1 saat pişirme Nesrinden Tarifler Nesrinden Tarifler