Kışlık Konserve Menemen Tarifi

Kışlık Konserve Menemen Tarifi

0 comments

Kışlık Konserve Menemen Tarifi için Malzemeler

  • çay bardağım 125 ml
  • 5 kilo domates
  • 1 kilo biber
  • 1.5 çay bardağı zeytinyağ(sıvıyağ da olur)
  • yarım çorba kaşığı kaya tuzu
  • 1 tatlı kaşığı şeker

Kışlık Konserve Menemen Tarifi Yapılışı

İlk olarak domateslerin alt kısımlarını artı şeklinde kesin. Bir kap içine alıp üzerini biraz geçecek şekilde kaynar su koyun. 5 dakika kadar bekletip domateslerin kabuklarını soyun.

Soyulan domatesleri küpler şeklinde doğrayın. Geniş ve derin bir tencere içine alıp domatesleri kaynatmaya başlayın. Domateslerin üzerine kendine has köpükler oluşmaya başlayınca geniş delikli bir süzgeç içine alın. Domateslerin suyunu akıtıp posasını yeniden tencere içine alın. Kısık ateşte domatesleri kaynatmaya devam edin.

Başka bir yerde yeşil biberlerin baş ve sap kısımlarını kesip küçük küçük doğrayın. Bir tencere içine 1,5 çay bardağı zeytinyağı alın. Üzerine biberleri ekleyip karıştırarak rengi sararana kadar pişirin.

Kaynayan domateslerin üzerine kaya tuzu ve toz şekeri ilave edin. Şeker ile tuz eriyene kadar domatesleri karıştırın. Rengini alan biberleri de domateslerin içine ekleyip karıştırın.

Bu şekilde 1-2 dakika kaynatın. Süre sonunda temiz kavanozların içine menemeni paylaştırıp kapaklarını sıkıca kapatın. Kavanozları ters çevirip üzerine temiz bir bez serin. Ertesi gün tamamen soğuyana kadar bekletin. Sonrasında kavanozları kontrol edip istediğiniz yerde saklayabilirsiniz.

Kış Hazırlıkları

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*